İcra takibi, herhangi bir kişi veya kurumdan alacağı olan kişinin bu alacağını tahsil etmek maksadıyla alacağı borçludan devlet gücüyle tahsil etmek için İcra Müdürlüğü nezdinde yapılan takiptir. Bu takip için hukuki işlemleri yürütmek açısından ruhsat sahibi bir icra takibi avukatı ile çalışma yapılabilir. Avukat, takip işlemini ilamlı ve ilamsız olacak çerçevede iki şekilde yapabilir.
Çek senet icra takibi gibi işlemlerde ilamlı icra, mahkeme kararı bağlamında başlatılan icra takip türüdür. İlamsız icra işlemleri ise mahkeme kararı bulunmadan para ve teminat alacaklarının tahsili için yürütülen icra çeşididir. Örneğin, para veya teminat niteliğinde bulunmasa dahi kiralık bir taşınmazın tahliyesi açısından da icra müdürlüklerinde ilamsız icra yöntemi uygulanabilir.

İyi Bir İcra Takibi Avukatı İle Çalışmanın Önemi Nedir?


İcra ve İflas Hukuku anlaşmazlıklarında kanuni yardım alabilmeniz için profesyonel hizmetler icra takibi avukatı tarafından verilir. Tüm hukuk dallarında olduğu gibi bu alanda da seçilen avukatın deneyimli olması, hızlı ve etkili bir şekilde uyuşmazlığı çözebilmesini sağlar. Özellikle avukatın mesleki tecrübesi ve hukuki deneyimleri ve hatta bilgi birikimi hukuk yardımı alan kişinin büyük faydalar elde etmesini sağlar.
İcra takibi avukatı araştırmaları gerçekleştirirken, daha önce bu konuda mesleki tecrübe elde etmiş ve belirli sayıda dava çözümü elde etmiş kişiler ile anlaşmayı seçebilirsiniz. Bu tip başarılı avukatlar çek senet icra takibi gibi işlemlerde sizlere en ideal ücretler ile en yüksek başarı ihtimali üzerinden hizmet verir. Özellikle haklılık payınızın güçlü olduğu ve mutlak bir şekilde alacaklı olduğunuz takiplerde sonuç daha garantili bir şekilde elde edilir.

İcra Takibi Avukatı Ücreti Nasıl Belirlenir?


Açmış olduğunuz davalarda ilamlı veya ilamsız bir şekilde yürütülen icra takiplerinde almış olduğunuz hukuk hizmeti karşılığında da bir ücret ödemeniz gerekir. Örneğin çek senet icra takibi işlemi yapılırken, tahsil edemediğiniz bir çek veya senedin geçerli olması, tarihi, miktarı ve vadesi gibi her koşul davanın ya da takibin sürecini etkiler. Bu durumda da avukatlık hizmetlerinde rakamlar değişebilir.
İcra takibi avukatı elbette ilk noktada kanunlar çerçevesinde kendine verilen haklar ile birlikte ücret talebinde bulunur. Hiçbir avukat ücret almadan dava vekili olmak ya da danışmanlık yapmak konusunda sizlere hizmet vermez. Günümüzde avukatlar Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmiş olan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi bağlamında veya daha üstünde ücretler talep edebilir.