Kamu davasının düşmesi ya da cezanın sonuçlarının tamamen ortadan kaldırılmasını doğru bir ceza hukuku kurumu olarak biliniyor yalnızca suça dair genel af çıkarmak mümkündür. Genel aflar verilen cezanın bütün sonuçlarını tamamen ortadan kaldırma yetkisine sahipken özel aflar cezanın hukuki sonuçlarını yalnızca ortadan kaldırma yetisine sahiptir. Genel af hem adli para cezalarını hem de hapis cezalarını tamamen ortadan kaldırabiliyorken özel af yalnızca adli para cezaları hakkında uygulama yapılamaz. Avukat Deniz Kekik ile anlaşma sağlayarak af davaları ile ilgili süreçle ilgilenmeniz söz konusudur. 

Genel Affın Hukuki Sonuçları Nelerdir? 


Genel af cezanın bütün hukuki sonuçlarını ortadan kaldırılmasına verilen hukuki müessese olarak bilinmektedir. Kişi hakkında herhangi bir şekilde kamu davası açılmış ise bu kararın düşme kararı verilmesine verilen isimdir. Soruşturma aşamasındaki bir suç için takipsizlik kararı verilebilir. Bunun yanı sıra kişi tutukluysa derhal tahliye edilmesi de genel af olarak nitelendirilebilir. 

Genel Affa Uğrayan Bireylerin Adli Sicil Kaydı Nasıl Olur? 


Genel affa uğrayan suç adli sicil kaydından tamamen silinir ve sicil kaydında herhangi bir şekilde bir ceza gözükmez. Disiplin cezalarının hukuki sonuçları meydandan kaldırılır. Genel affa uğramış olan kişiler suç hakkında tekerrür hükümleri uygulanamaz. Avukat Deniz Kekik genel af ile ilgili konularda uzmandır. 

Afların Hukuki Dayanakları Nelerdir?


Genel ve özel af olmak üzere aflar ikiye ayrılır her iki affın hukuki dayanağı anayasadır anayasanın 104.  87.  ve 169 maddelerinde genel ve özel aflar hakkında düzenlemeler yer almaktadır. Genel af nedir? Genel af çıkar mı 2023? İle ilgili sorular oldukça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu konu hakkında net bit bilgi bulunmuyor. Genel aflar verilen cezanın bütün sonuçlarını tamamen ortadan kaldırma yetkisine sahipken özel aflar cezanın hukuki sonuçlarını yalnızca ortadan kaldırma yetisine sahiptir.

Genel Aftan Kimler Yararlanmaz? 


Yalnızca orman suçları için genel ya da özel af çıkarılması söz konusu değildir. Orman yangınlarına sebebiyet veren bireyler için genel Affın çıkması mümkün değildir. Ormanları yakmak ormanları yok etmek alanları daraltmak amacıyla işlenmiş suçlar genel ve özel af kapsamında yer almıyorlar. Türkiye'de genel af süreçleri nelerdir Türkiye’de cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli sebeplerden dolayı aflar çıkarılmıştır  

2023 Yılının Af Yasası 


2023 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100 yılı olması sebebiyle çokça merak edilmiş olan konu genel affın çıkarılıp çıkarılmayacağıdır Türkiye Cumhuriyeti’nin af geçmişine bakıldığı zaman devlet ve toplum hayatındaki önemli günlerde pek çok af çıkarıldığı görülmektedir bunun yanı sıra cumhurbaşkanlığı ile Türkiye büyük millet Meclisi’nin seçimlerinin yenilenmesine denk düşen genel af düzenlemesinin çıkma olasılığı da yüksek olduğu düşünülüyor. Genel af nedir? Genel af çıkar mı 2023? Sorusu merak edilen konular arasında yer alıyor. 

2023 Senesinde Hangi Suçlara Af Gelecek


2023 yılında yeni infaz düzenlemesi var mı  2023 senesinde çıkması beklenen genel ya da özel affın hangi suçları kapsayacağı konusunda  Adalet bakanlığı tarafından cezasızlık algısını ortadan kaldırmak niyetiyle cezası az olan suçlarda yeni infaz uygulaması meydana getirilecek. İnfaz uygulaması hayata geçirilirse hangi cezaları af getirileceği konusunda herhangi bir açıklama mevcut değildir. 2020 senesinde yapılmış olan infaz yazısı genel olarak herkese çıkan bir af değildir. Ağır suçlara af çıkmıyor. Hasta düzenlemesinde, terör, uyuşturucu, cinayet, kadına şiddet ve cinsel suçlar haricinde cezaların yarısına oranında infaz uygulanması söz konusu olmuştu.