Boşanma sonrasında eşlerin en çok yakındığı durumlardan bir tanesi de nafakadır. Çünkü nafaka ödemelerinin yapılması maddi bir yük olacağı gibi eşin art niyetli yaklaşımı nedeniyle olumsuz durumlara da yol açar. Özellikle boşanma sonrasında nafaka alan eşin bir başkasıyla yaşaması nafaka ödeyen eş açısından fazlasıyla olumsuz bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu durumda nafakayı ödeyen eş, nafaka ödemeyi durdurabilir miyim? sorusuyla hukuki bir çözüm arar. Peki, nafaka alan tarafın başkasıyla yaşaması nafaka almasına engel mi?

Nafaka Hangi Hallerde Ödenmez?


Nafaka ödemeleri ve bu ödemelerin kesileceği durumlar Türk Medeni Kanunu çerçevesinde detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. Bu çerçevede TMK Madde 176 uyarınca nafaka alacaklısının evlenmesi ya da biriyle yaşamaya başlaması nafakanın kaldırılmasına neden oluşturmaktadır. Ancak çoğu nafaka alacaklısı nafakanın kesilmesine engel olmak adına resmi nikah yapmamayı tercih eder. Bu durumda biriyle yaşama halinin mahkeme nezdinde ispat edilmesi en önemli detaylardan biri olmaktadır.
Eşin nafaka alırken bir başkasıyla yaşadığının ispatı için mahkeme nezdinde bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Söz konusu başvuru sonrasında iddia ve kanıtlarınızı öne sürerek mahkemenin nafakayı kesmesi yönünde karar almasını talep etmelisiniz. Mahkeme, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra nafaka alacaklısının biriyle yaşadığını tespit ederse nafaka ödemesi kesilmektedir. Ancak bu tür bir tespit yapılamazsa nafaka ödemeleri devam edecektir.

Mahkeme Kararı Olmadan Nafaka Ödenmezse Ne Olur?


Nafaka alacağının söz konusu olduğu hallerde mahkeme kararı olmaksızın nafaka ödemesi yapılmazsa bir hak ihlali yapılmış sayılır. Bu durumda ödemeyi yapmayan ya da geciktiren taraf hakkında icra talebiyle işlem yapılması mümkündür. Eski eşin biriyle yaşadığı apaçık belli olsa dahi nafaka ödeyen eşin bunu kendi kararıyla değil mahkeme nezdindeki iddiasıyla ortaya koyması gerekir. Böylelikle herhangi bir icra ya da farklı durum ortaya çıkmayacaktır.
Boşanma avukatı desteği alarak nafaka ödemelerine dair en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Avukat desteği hak kaybı yaşamanızı önleyeceği gibi hukuksuz bir işlem nedeniyle yeni mağduriyetler yaşamanızın da önüne geçecektir.