Çekişmeli boşanma davası, eşler arasında şiddetli bir geçimsizlikle birlikte özel ya da genel sebeplerden kaynaklanan boşanma durumunda açılmaktadır. Eşlerin boşanma ile alakalı çoğu konuda anlaşamadığı hallerde çekişmeli boşanma davası açılarak sorunun hâkim nezaretinde çözümlenmesi hedeflenmektedir. İzmir Boşanma Avukatı ile katılabileceğiniz davanın ilk duruşmasında sizi neler bekler? İşte bütün merak ettikleriniz!

Çekişmeli Boşanmada Ön İnceleme Duruşması


Boşanma davalarında çekişmenin mevcudiyeti söz konusu olduğunda ilk duruşma ‘Ön İnceleme Duruşması’ olarak isimlendirilmektedir. Hâkim duruşma başlangıcıyla dilekçeleri ve karşı dilekçeleri dikkate almaktadır. Dilekçeler karşılıklı olarak 2’şer defa verildikten sonra hâkim bu dilekçeleri değerlendirmek adına tarih vermektedir. Çekişmeli boşanma davalarında ön inceleme duruşması genellikle dava açıldıktan sonraki 5-6 ay içinde olur. Bu süreç mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir.
Ön İnceleme Duruşması tahkikat öncesindeki sürecin gerçekleştiği evredir. Ön inceleme çerçevesinde uyuşmazlıkla alakalı tespit gerçekleştirilir. Tahkikat süreci ile alakalı hazırlık işlemleri tamamlanır. Sulhe teşvik işlemleri yapılır. Hâkim ön incelemede dava açmaya yeterli nedenlerin ve şartların bulunup bulunmadığına dikkat etmektedir. Zira mahkemeye intikal eden her boşanma talebinin sonucu dava açılması olmayabilmektedir. Hâkim tarafından gerçekleştirilen detaylı değerlendirmeler sonrasında itirazlar, delil sunma aşaması ve gerekli bütün işlemlerin yapılması sağlanmaktadır. Sulhe teşvik konusunda ise hâkim boşanmanın tekrar düşünülmesi ve aile birliğinin devamını değerlendirir. Tüm bu aşamalardan sonra boşanma davası sürecinde duruşma aşaması başlamış olur.

İlk Duruşmanın Aşamaları


Duruşmanın başlangıcıyla taraflar mahkeme salonuna alınmaktadır. Sonrasında duruşmaya katılanların kimlik tespiti yapılarak dosyaya giren belgeler okunmaktadır. Hâkim bir kez daha kanuni zorunluluktan dolayı sulhe teşvik işlemlerini gerçekleştirmektedir. Taraflardan gelen olumsuz yanıt üzerine beyanların alınması ve uyuşmazlığın değerlendirilmesi söz konusu olmaktadır. Tahkikat aşamasının başlangıcını bildiren hâkim ara kararları vererek ikinci duruşma için tarih vermektedir.
Çekişmeli boşanma davasında süreç yukarıdaki şekilde devam ederken herhangi bir problemle karşılaşılmaması adına mutlaka bir avukattan destek alınmalıdır. İzmir Boşanma Avukatı bu konuda gerekli desteği sağlarken boşanma sürecini kolaylaştıracak bir yaklaşım benimser. Av. Deniz Keklik ile siz de bu süreci profesyonel bir şekilde sürdürebilirsiniz.