Boşanma davaları hukuki bir süreçtir. Boşanma evlilik birliğini bitirmek için eşlerin katılımının olması gereken Dava sonucu meydana gelen hukuki bir işlem olarak biliniyor mahkemeler dışında meydana gelmiş olan boşanma hukuken bağlayıcı bir boşanma işlemi değildir boşanma eşlerden birinin ya da her ikisinin de başvurusu ile meydana gelir başkasının boşanmasının talep etmesi mümkün değildir eşler kendi istekleri doğrultusunda mahkeme yoluyla boşanmak isteyebilirler bu süreçte  hukuki işlem başlatılır. 


Boşanma Davaları Ne Demek? 


Boşanma Davaları eşlerin boşanma sebeplerinden en az bir tanesini ileri sürerek açmış olduğu davaya verilen isimdir. Türk medeni kanununda boşanma sebepleri bellidir işte boşanma davası bu sebeplere dayandırılarak meydana gelebilir. Bu sebeplere dayandırılan boşanma sebepleri yalnızca dava şeklinde mahkeme tarafından yerine getirilir. Usule uygundur. Tamamen hukuku bir işlem olarak bilinir. Bir avukatın eşliğinde işlemleriniz yapılır. Bu süre zarfında Avukat Deniz Kekik ile görüşme sağlayabilirsiniz. 

Boşanma Davası Şartları Nelerdir? 


Boşanma davaları açma hakkı evlilik birliği içerisinde tarafların sahip olmuş olduğu bir hak olarak biliniyor. Bu hak bozucu yenilik doğuran bir hak niteliği taşıyor. Bu hakkı kullanma sebepleri yalnızca dava yoluyla meydana gelebiliyor.  Bu sebepten ötürü geçerli bir boşanma sebebinin sunulması bu sebepten bahsedilmesi için boşanma davası açılmalı ve sonucunda hakim tarafından boşanma kararı verilmesi gerekiyor. Aksi halde boşanma meydana gelmez geçerli bir sebep olmadığı takdirde boşanma süreci uzar. Boşanma davası açabilmek adına gerekli olan şartlar nelerdir  Boşanma davasının açılabilmesi için eşlerden her ikisini de hayatta olması gerekmektedir geçerli bir evliliğin kurulmuş ve dava açma anında devam ediyor olması şartı da önemli bir şart olarak biliniyor. 

Boşanma Nasıl Gerçekleşir? 


Eşlerden en az 1  Bir tanesinin davayı açmış olması yeterli olabiliyor. Kanunda düzenlenmiş olan boşanma sebepleri gerçekleşmelidir. Şiddetli geçimsizlik söz konusu ise boşanma meydana gelir. Bazı boşanma sebepleri şu şekilde sıralanabilir; Küçük düşürücü hakaret edici sözler, onur kırıcı davranışlar, Zina, Kişinin hürriyetini kısıtlama Haysiyetsiz bir şekilde hayat sürme akıl hastalığı terk evlilik birliğinin temelini sarsılması eşlerin boşanma hususunda anlaşması ve eylemi ayrılık sebebi olarak belirtilebilir. Boşanma davaları ikiye ayrılır. Çekişmeli ve anlaşmalı olarak. Anlaşmalı dava sürecinde eşler ortak karar alırken, çekişmeli dava sürecinde eşlerden biri bu kararı onaylamaz ve dava uzar.
 

Boşanma Davası İle Hangi Mahkeme İlgilenmektedir? 


Boşanma Davaları aile mahkemesinin görev alanına giriyor nitekim boşanma Türk medeni Kanunu’nun aile hukukuna ilişkin bölümünde  Bulunuyor aile mahkemeleri özel hususi olan mahkemeler olarak bilinmektedir mahkeme boşanma davası ve boşanma ile ilgili olabilecek herhangi ihtilaf varsa her türlü davayı görebilir  Boş olmaz sonucunda çocuklar varsa kimde kalacağı velayetinin kimde olacağına bu mahkeme salonunda karar verilir  

Boşanma Davası Sorgulama


Hakkınızda herhangi bir şekilde boşanma davasının olup olmadığını kontrol edebilmek için e-devlet ‘ten sorgulama yapabilirsiniz bunun için vatandaşların T.C. kimlik numarasını ve e-devlet şifresini girmesi yeterli olacaktır boşanma davası dosyasının bulunduğunuzda mahkemeye giderek dosyanızı inceleyebilirsiniz  

Boşanma Davasında Eşlerden Herhangi Birinin Ölmesi


Boşanma davası devam ederken eşlerden herhangi birinin henüz karar kesinleşmeden Vefat ederse  o eşin mirasçıları dava sürecine devam edebilirler. Bu yalnızca da çekişmeli olan Boşalmalar bakımından mevcut olan bir durumdur anlaşmalı boşanmalarda mirasçılardan herhangi birinin boşanma davasını sürdürmesi kesinlikle söz konusu değildir.  Boşanma davası adım adım tüm detaylar boşanma davası açıyorsanız ya da eşiniz boşanma davası açtıysa sizlere  İyi bir avukata ihtiyacınız var. Avukat Deniz Kekik ile görüşme sağlayarak dava sürecinizle yakından ilgilenebilirsiniz.