Boşanma davası en fazla açılan aile mahkemesi davaları arasındadır. Aile birliğinin sarsılması nedeni ile çiftlerin boşanması için talep gören bu davada en önemli hususlardan bir tanesi delil konusudur. Boşanma davalarında kullanılan deliller, çiftlerin evlilik sırasında sorunlarını ve anlaşmazlıklarını kanıtlamak için sundukları delillerdir. Bu noktada boşanma davasında sunulan delillerin çiftlerin durumuna ve davaya göre değişkenlik göstereceğini ifade edebiliriz.

Genel olarak boşanma davasında kullanılan deliller nelerdir? 


Tanıklar


Taraflar, tanıkların ifadeleri ile ilişkilerindeki anlaşmazlıkları ve sorunları kanıtlayabilmektedir. Söz konusu tanıkların aile üyeleri, komşular, uzmanlar, ortak arkadaşlar olabilmesi mümkündür. 

İletişim Kayıtları


Eşler arasındaki yazılı veya elektronik iletişim kayıtları (mesajlar, e-postalar, sosyal medya mesajları vb.) boşanma davasında delil olarak sunulabilir. Bu kayıtlar, çiftler arasındaki anlaşmazlıkları, şiddet veya kötü muamele durumlarını gösterme potansiyeline sahiptir.

Fotoğraflar ve Videolar


Çiftlerin birlikte veya ayrı yaşadıkları zamanlardan fotoğraflar veya videolar, evlilikteki sorunları, şiddeti veya sadakatsizliği kanıtlama amacıyla delil olarak sunulabilir.

Dokümanlar


Evlilik sürecinde veya boşanma sürecinde düzenlenen belgeler, delil olarak kullanılabilir. Bunlar arasında evlilik cüzdanı, mülkiyet belgeleri, banka hesapları, finansal kayıtlar, çocuklarla ilgili belgeler ve diğer yasal belgeler yer alabilir.

Uzman Raporları


 Boşanma davalarında uzmanlar tarafından yapılan psikolojik, tıbbi veya finansal değerlendirmelerin raporları delil olarak sunulabilir. Örneğin, bir çocuk psikoloğu veya aile danışmanının raporu, çocukların velayetiyle ilgili bir davanın sonucunu etkileyebilir.

Mahkeme Kararları


Daha önce alınmış boşanma kararları veya mahkeme kararları, benzer durumlarda hukuki bir örnek olarak delil olarak sunulabilir.
Daha öncede bahsedildiği gibi boşanma davasında delil konusu davanın seyrine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kapsamda sunulan tüm deliller mahkeme heyeti tarafından değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda delillerin davanın sonucunu doğrudan etkileyeceğini de söylemek mümkündür. Her boşanma davasının kendine özgü koşulları ile delilleri olduğunu unutmamak çok önemlidir. Bir boşanma davası sürecinde avukattan profesyonel bir şekilde hukuki yardım alınması gerekmektedir. İzmir avukat Deniz Kekik sizlere bu konuda destek olacaktır. Deniz Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.