Evet boşanmayı ilk açan taraf kesinlikle avantajlı sığıyor çünkü bilhassa eşlerin ayrı illerde ikamet etmesi durumlarında davayı ilk açan kişi boşanma davasının hangi mahkemede açılacağını belirlemiş oluyor. Davacı kişi isterse davasını oturmuş olduğu mevkide isterse davalı eşim bulunduğu yerde isterse de en son 6 ay beraber yaşamış oldukları yerdeki mahkemede boşanma davasını açabilir. Eşlerden davacı boşanmak için ayrıldıktan sonra farklı bir şehirde yaşamaya başlar ise  Eşi de Antalya’da yaşıyor ise davanın nerede görüleceğini davayı açan kişi belirlemiş olur. Bunun yanı sıra boşanma davasını karşı tarafın açmasını beklemek pek çok problemi beraberinde getirmesine sebebiyet verir. 
Örnek verilecek olursa eşinin zina ettiğini öğrenmiş olan kişi 6 ay davayı açmayıp bekletirse zina sebebine dayalı olarak dava açamayacaktır. Bu sebepten ötürü bekleyen kişinin dava hakkı tamamen ortadan kalkmış olur  Bir diğer örnek kendisine fiziksel şiddet uygulamış olmasına rağmen eşi ile birlikte aynı çatı altında yaşamaya devam etmiş olan birey bu eylemleri affetmiş olarak sayılır. Bu durumdaki kişinin davayı açmak yerine eşinin davayı açmasını beklemek oldukça yanlış olur. Belli süre zarfların da eşlerin boşanma davalarını açmaları gerekir. Avukat Deniz Kekik aracılığı ile boşanma süreci hızlanabilir. 

Boşanma Davasında Pedagog İncelemesi Ne Demektir? 


Adliye içerisinde görevli bulunan pedagoglarca çocuğun geçici bir sürede velayeti ya da boşanma sonucundaki velayeti konusunda gerekli önlemleri almak yeterli düzeyde incelemeleri yapmak ve rapor hazırlama sürecine pedagog incelemesi ismi veriliyor. Boşanma davaları velayet hususu konusuna gelinecek olursam herhangi bir uyuşmazlığın neticesinde yani her iki eş çocuğun velayetini istiyor ise bu durumda mahkeme uygun bulduğu ebeveyne çocuğun velayetini verir. 
Çocuğun ya da çocukların yargılama süresi içerisinde kimin yanında kalacağına dava sonucunda çocuklarım velayetinin kime verileceğini velayet kendisine verilmeyen eş ile çocuk arasında nasıl bir ilişki kurulması gerektiğini ne zaman da  görüşme olması gerektiğine mahkeme salonlarında yer alan pedagoglarca yapılır. 

Eşlerden Biri Boşanmak İstiyor Diğeri İstemiyorsa Ne Yapılmalıdır? 


Boşalmanın gerçekleşebilmesi için her iki tarafında boşanmayı istemesi gerekmiyor yani eşlerden birisinin boşanmak istemesi Boşanma davaları açılması için yeterli bir düzeydir. Karşı tarafın kabulü kesinlikle gerekmemektedir burada yapılacak olan tek işlem çekişmeli boşanma davası açma olacaktır kişi boşanma dilekçesi ile birlikte aile mahkemelerine başvuru yapabilir. 

Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nelerdir? 


Boşanma davaları Kadın hakları oldukça fazladır ayrı yaşama  Hakkı çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı çocuğu teslim edilmesini talep etme hakkı çocuk ile kişisel ilişki kurma hakkı  Ortak olarak kullanılan konutun özgün demesini talep etme hakkı, çocuk için tedbir nafakası hakkı, kadın için tedbir nafakası hakkı, yoksulluk nafakası, kadının maddi tazminat hakkı, kadının velayet hakkı, kadının eşi manevi tazminat hakkı, ziynet eşyası alacağı hakkı, aile konutu şehri konulmasını isteme hakkı, mal rejiminden kaynaklı alacak ve haklar, ücretsiz avukat talep etme hakkı kadının kendi eşyalarını talep etme hakkı gibi çeşitli haklara sahiptir. Bütün bu hakları elde edebilmesi de mümkündür. 

Boşanma Davasında Avukat Zorunlu Mudur


Boşanma davalarında avukat ile temsil konusunda bir yasal zorunluluk bulunmuyor ancak boşanma avukatı olmaksızın Açılan davalarda sonuçlar istenildiği gibi olmuyor. Boşanma davasını bir avukat ile açması gerektiği konusunda herhangi bir yasal mevzuat yer almıyor. Ancak birçok boşanma davasında boşanma avukatı olmaksızın açılan davalar sonucunda hayat boyu sürebilecek bir mağduriyet söz konusudur. Avukat Deniz Kekik danışmanlığı ile davayı kazanma şansınız artar.