Boşanma davası, eşler arasındaki birlikteliği fiziki anlamda bitirdiği gibi hukuki manada da yeni durumlar doğmasına katkı sağlamaktadır. Bu çerçevede boşanma davası ile ortaya çıkan yeni durumların taraflar için bir hak iddiasını da doğuracağı göz ardı edilmemelidir. Boşanma sürecinde eşlerin zaman zaman karşılaştıkları durumlardan biri de boşanma davası nedeniyle iş kaybıdır. Eşlerden birinin gerek davaya katılmak gerekse de davanın neden olduğu fiziksel ve psikolojik yıkımdan kaynaklı iş kaybını tazmin etmeye yönelik taleplerini ileri sürmesi mümkündür.
Eşlerden birinin ya da her ikisinin de iş kaybı yaşaması halinde meydana gelecek maddi ve manevi tazminat ile alakalı mahkemeye başvuru yapması elzemdir. Bu çerçevede hâkim gerekli hallerde karar alarak eşe tazminat ödenmesini sağlayabilecektir.

Evlilikten Doğan Menfaatin Boşanma Nedeniyle Zedelenmesi


Evlilikten doğan menfaatin boşanma nedeniyle zarar görmesi konusunda önemli bir örnek de iş kaybıdır. Evliliğinin de etkisiyle işe giren bir kimse boşanma sonrasında bu işini kaybederek hem maddi hem de manevi zarar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Menfaat kaybı olarak da ifade edilebilecek olan bu durumda bu zararla karşı karşıya kalan taraf menfaat kaybıyla alakalı mutlaka mahkemeye başvurmalıdır. Mahkeme somut durumu inceleyerek eşin maruz kaldığı kayba dair karar alacaktır. Böylelikle evlilikten doğan menfaatin boşanma nedeniyle zedelenmemesi sağlanacaktır.

Boşanma Davası Sırasında İş Kaybı için Avukat Desteği


Boşama davası devam ederken iş kaybı ile karşı karşıya kaldıysanız yapmanız gereken en doğru şey bir boşanma avukatı ile görüşmek olacaktır. Boşanma avukatı karşılaştığınız hak kaybı ve olumsuzlukları ortadan kaldıracağı gibi taleplerinize yönelik hukuki çerçevede de en doğru çözümleri ortaya çıkarmayı hedefleyecektir. Bu nedenle boşanma avukatı olmaksızın süreci devam ettirmek sizin açınızdan avantajlı olmayacaktır.
İş kaybı ve benzer olumsuzlukların yaşanması halinde yaşam standartlarında değişiklikler olacak eşlerin manevi tazminat davası açabilecek olması da bir avantajdır. Bu nedenle de boşanma avukatından bütün detaylar hakkında bilgi alarak hareket etmek en doğrusu olacaktır. Boşanma sürecinde boşanma avukatı ile en doğru adımları atın!