Boşanma davalarında WhatsApp konuşmaları çıkar mı boşanmak isteyen tarafların en çok sorduğu sorulardan biridir. Hangi dava türü olursa olsun hukuka aykırı olarak toplanmış delillerin mahkemede geçerliliği yoktur. Kişisel Verilerin Korunması Kanununa göre tarafların birbirlerine gönderdikleri küfür, hakaret ve tehdit içerikli mesajlar kişilerin kişisel verilerini ihlal etmediğinden mahkemede sunulabilirken üçüncü şahıslarla olan konuşmalar mahkemeye ibraz edilemez. 
WhatsApp konuşmalarının mahkemeye sunulabilmesi için işlemlerin usullere uygun şekilde yapılması gerekir. Bunun için mahkemeye sunulan konuşmaların, delil niteliğinde olduğunu belirtir bir dilekçe yazılması gerekir. Mahkemenin bu konuşmaları delil olarak kabul edip etmemesi, bilirkişinin tespitine de bağlıdır. Bazı durumlarda bu konuların mahkeme ile paylaşılması özel hayatın gizliliğini ihlal edebilir. 

Boşanma Davalarında WhatsApp Konuşmaları Delil Olarak Kullanılabilir mi?


Boşanma davalarında WhatsApp konuşmaları delil olarak kullanılabilir mi sorusu da yine tarafların merak ettiği konular arasındadır. Bazı suçlar ve olguların kanıtlanabilmesi artık eskisine göre daha kolay. Boşanma davalarında en büyük sorunlardan biri de bu suçların kanıtlanmasıdır. Hukuka aykırı delil olarak kullanılamayan durumlar olduğundan çoğu suç kanıtlanamıyor. Boşanmak isteyen tarafından iddialarını kanıtlayabileceği delilleri toplaması için bir avukattan danışmanlık alınarak hukuka aykırı olmayacak şekilde yardım alabilirler.

WhatsApp Yazışmalarını Mahkemeye Nasıl Sunabilirim?


İzmir boşanma davası avukatı danışmanlığında WhatsApp yazışmaları mahkemeye hukuka uygun şekilde sunulabilir. Boşanma davalarında sunulan delillerin ispat edilebilir olması da sunulması için şarttır. Konuşmaların ispat edilebilmesi için bilirkişinin 
Ses
Görüntü
Otel kayıtları
Hamilelik testleri
Telefon kayıtları
Günlük
Film ve CD gibi araçlar delil olarak sunulabilir. 
Teknolojinin hayatımıza girmesiyle hukuk alanında birçok değişiklik meydana gelmiştir. Günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız iletişim araçları da boşanma davaları için konu olmaktadır. Son zamanlarda mahkemeye sunulan çoğu kanıtı WhatsApp konuşmaları oluşturuyor. Boşanma davasına delil olarak sunulan bu kayıtlar bilir kişinin incelemesiyle gerçekliği ortaya konarak davada kullanılabiliyor. Tarafların birbirlerini haysiyet ve onur açısından zedelemesi durumunda bu konuşmalar davalarda kanıt sunan tarafın lehine olacaktır. Yazışmaların kişisel veri ihlali teşkil etmediği durumda bu yazışmalar davalarda kullanılabilir.