Boşanan kadının hakları ya da boşanmak isteyen kadının hakları Türk Medeni Kanunu kapsamında kadın eşe verilen haklar olarak ifade edilmektedir. Aile birliğinin sona erdirilmesi niyeti taşıyan ancak bu aşamada pek çok kaygıyla da karşılaşan kadınların haklarını bilmesi çok çok önemlidir. Özellikle de boşanma sürecinde karşı karıya kalınması muhtemel durumların dikkate alınması elzemdir. Peki, boşanma sürecini başlatmak isteyen bir kadına tanınan haklar neler olacaktır?

Boşanma Davası Sürecinde Kadının Hakları


Bir kadın olarak boşanma davası sürecinde yaşamınızı olumsuz anlamda etkileyecek durumlardan uzak durmak istemeniz oldukça doğaldır. Ekonomik ve sosyal anlamda yaşanacak kayıpların önlenmesi amacıyla boşanma davasının neden olacağı problemleri gidermek adına aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Böylelikle İzmir Boşanma Avukatı sayesinde sürecin sizin lehinize sonuçlanmasına da katkı sağlayabilirsiniz.
Ayrı Yaşama Hakkı
Ortak Konutun Özgülenmesini Talep Etme Hakkı
Çocuğun Teslim Edilmesini Talep Etme Hakkı
Çocuğun Velayetini Tedbiren Talep Etme Hakkı
Çocuk ile Kişisel İlişki Kurma Hakkı
Kadın için Tedbir Nafakası Hakkı
Çocuk için Tedbir Nafakası Hakkı
İştirak Nafakası Hakkı
Boşanan Kadının Yoksulluk Nafakası Hakkı
Kadının Velayet Hakkı
Maddi Tazminat Hakkı
Kadın Eşin Manevi Tazminat Hakkı
Ziynet Eşyası Alacağı Hakkı
Mal Rejiminden Kaynaklı Alacak ve Haklar
Aile Konutu Şerhi Koyulmasını İsteme Hakkı
Kişisel Eşyaları Talep Etme Hakkı
Tüm bu haklar Türk Medeni Kanunu kapsamında kadına tanınmıştır. Bu çerçevede İzmir Boşanma Avukatı Desteği alarak karşılaştığınız zorlukları haklarınızdan faydalanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle de boşanan kadının hakları konusunda bilginiz yoksa Av. Deniz Keklik danışmanlığında süreci titiz bir şekilde yürütebilirsiniz. Avukatınız hem haklarınızı bilmeniz hem de bu hakları kullanabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Kadının Boşanma Sonrasında Hakları Var mı?


Türk Medeni Kanunu, aile birliğinin sona ermesi sonrasında da kadının mağdur olmaması adına geniş düzenlemeler yapmıştır. Bu çerçevede tanınan haklar kadınlar için boşanma sırasında ve sonrasında büyük öneme sahiptir. İzmir Boşanma Avukatı sayesinde siz de bu konuda en iyi danışmanlığı alarak süreci yönetebilirsiniz. Böylelikle sonuç arzu edildiği şekilde olacaktır.