Tabii ki açabilir. Boşanma davası açabilmesi için evlilik süresine yalnızca anlaşmalı boşanması davası olarak değerlendirir. 2 aylık evli olan bir kişi anlaşmalı boşanma davası açamıyor ise de çekişmeli bir şekilde boşanma davası açabilir. Bunun için herhangi bir engel bulunmuyor boşanma sebebi ve karşı tarafın kusuru olması boşalmanın temel unsuru olması için yeterlidir. Eşlerin 2 aylık ya da 9 aylık veyahut 20 yıllık evli olmalarının bir önemi bulunmuyor. 

Boşanma Davası İçin 3 Sene Bekleme Ne Demektir? 


Boşanma davaları açılıp mahkeme tarafından boşanma davasını reddine karar verilmiş ise bu süreçte kararın kesinleşmesinin üzerinden 3 sene geçince tekrar taraflar bu süre içerisinde bir araya gelmemiş ise tarafların fiili bir şekilde ayrılık sebebiyle boşanma davası açma hakkı bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken husus kararın net bir şekilde kesinleşmiş olmasıdır karar kesinleştikten sonra 3 yıl geçtiğinin ve bu süre içerisinde tarafların evlilik birliğini kuramadıklarını karı koca olarak bir araya gelemediklerini belirtmeleri dahilinde tekrar boşanma davası açılabilir. 

Boşanma Davasında Çocuğu Görme Hakkı 


Boşanma Davaları çocuğu görme hakkı yani çocuğu ziyaret edebilme hakkı kişisel ilişki kurması  Şeklinde ifade edilen bir eylemdir çocuğu görme hakkını kişisel ilişki kurabilmesi denir  Boşanma davası esnasında ya da boşanma davası neticesinde velayet kendisine verilmeyen eşi de çocuk arasında mahkeme tarafından belirlenen  Kişisel ilişki kurulmasına karar verilir mahkeme tarafından belirlenen gün ve saatlerde kendisine velayet verilmeyen eş çocuk ile görüşmek ziyaret etmek birlikte zaman geçirmek suretiyle kişisel ilişki kurulabilir. 

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir? 


Boşanma davaları velayet hususunda temel ilke çocuğun yüksek yararı ilkesi  Olarak biliniyor bu itibarla çocuğun kimin yanında kalacağı hususu çocuğun üstün yararına bakılarak değerlendirilmesi söz konusudur anne ile çocuk arasındaki ilişki belirli bir yaşa kadar hayati nitelikleri değerlendirilir bu yaştaki bir çocuğun velayeti annede kalacaktır tarafların veya talebi üzerinde mahkemece pedagog incelemesi yaptırılarak çocuk kimi tercih ediyorsa kimin yanında kalması daha uygunsa onun yanında olmasına karar verilir. 

Çocuğun Velayeti Hangi Durumlarda Babaya Verilir? 


Mahkemeler genel olarak küçük yaştaki çocukların anne bakım ve şefkatine muhtaç olduğu için daha iyi bir bakım yapılacağı düşüncesi ile çocuğun velayetini anneye verme eğilimindedirler. Ancak anne yanında kalmak çocuğun bedensel zihinsel duygusal ahlaki sosyal gelişimine ve kişisel güvenliğini tehlikeye sokuyorsa bu durumlarda çocuğumu velayeti kesinlikle anneye verilmeyecektir. Bu gibi durumlarda çocuk aç karnı kalıyor ise sorumluluklarını anne yerine getirmiyor ise çocuk tek başına evde bırakılıyor ise çocuğun psikolojik fiziksel şiddete maruz kalıyor ise bu gibi durumlarda velayeti babaya verilir. Bir başka ihtimal ise anne çocuğun velayetini istemiyor ve babada kalmasını talep ediyorsa çocuk babaya verilir. 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır? 


Anlaşmalı boşanmak isteyen kişiler eşiyle boşanma ve boşalmanın sonuçları konusunda net bir şekilde oturup karar vermeleri sonucunda anlaşmalı boşanma meydana getirilir  Çekişmeli boşanmama anlaşmalı boşanma mı diye tercih etme durumu söz konusu olursa kesinlikle anlaşmalı boşanmanı tercih edilmesi oldukça önemlidir tekrar size her iki tarafında boşanmak istemesi işleri hızlandırır nafaka problemi tamamen ortadan kalkar. Avukat Deniz Kekik danışmanlığında çok kısa bir süre içerisinde anlaşmalı boşanma eylemi gerçekleştirilebilir. 

Boşanma Sebepleri Nelerdir? 


Türk medeni kanununda boşanma sebepleri sınırlı sayıda düzenlenmiş olarak belirtiliyor yani boşanma sadece belli sebepleri ile gerçekleşir  Zina nedeniyle boşanma, pek kötü muamele sebebiyle boşanma, hayata kast nedeniyle boşanma,  suç işleme sebebiyle boşanma, terk nedeniyle boşanma, onur kırıcı davranış sebebiyle boşanma, akıl hastalığı sebebiyle boşanma, anlaşmalı boşanma evlilik birliğinin sarsılması şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma  Şeklinde boşalma türleri düzenlenmiştir. Avukat Deniz Kekik danışmanlığı ile boşanma hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz