Mahkeme Hayvan İşkencecisini Tutuklamadı

Mart 9, 2019by Deniz KEKİK0

Mahkeme Hayvan İşkencecisini Tutuklamadı

2 Eylül 2017 günü, Beyoğlu’nun Tomtom Mahallesi’nde, sokakta yakaladığı kediyi önce kucağına alarak seven, ardından da işkence ederek öldüren T.K.’nin (38) yargılanmasına İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. 

Duruşmada İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi’nden yedi avukat ve yasalar nezdinde kedinin “sahibi” olan veteriner hekim müştekinin vekili ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) temsilcileri hazır bulundu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, davaya katılma talebinde bulundu. Ancak mahkeme, hem İstanbul Barosu’nun hem de Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin davaya katılma taleplerini “doğrudan suçtan zarar görmedikleri” gerekçesi ile reddetti.

hayvan hakları ihbar hattı izmir, izmir hayvan hakları derneği, hayvan hakları şikayet, hayvan hakları avukatı izmir, izmir hayvan hakları avukatı, hayvan hakları avukatı
izmir avukat, hayvan hakları avukat, hayvanları koruma kanunu, avukat izmir, hayvan hakları avukatı izmir – hayvan hakları ihbar hattı izmir, izmir hayvan hakları derneği, hayvan hakları şikayet, hayvan hakları avukatı izmir, izmir hayvan hakları avukatı, hayvan hakları avukatı

Daha önce de cinsel saldırı suçundan kaydı bulunan sanık hakkında Müşteki vekilinin tutuklama talebi de mahkeme hâkimi tarafından reddedildi.

Katılma taleplerinin reddedilmesi üzerine söz alan avukatlar, sanığın savunmasız bir canlıya uyguladığı vahşetin tüm toplumu ilgilendirdiğini ve katılma taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine, hâkimin “Araştırdım, katılma talepleriniz hukuka uygun değil, suçtan zarar gören değilsiniz. Kedinin sahibi var. Burada hayvan sevgisi tartışacak değilim” demesi dikkat çekti.

Mevcut düzenlemede Hayvanları Koruma Yasası’na göre hayvanlara işkence ederek öldürenle kapalı alanda sigara içenin konumu aynı.  Senelerdir sivil toplum örgütlerince, hayvan hakları savunucuları tarafından dile getirilen yasal değişiklik talebi son dönemde Hayvan Hakları ihlallerinin ayyuka çıkmasıyla ivedilikle çözülmesi zorunlu hale gelen bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Yaptırımların caydırıcılık özelliği olmadığından yeni yasal düzenlemelerin yapılması ve ağır cezaların belirlenmesi gerekmektedir.

Hayvanlar hukuk sistemimizde “eşya” vasfında tanımlandığı sürece onların duygulara sahip birer canlı olduğu, insanlar gibi korunmaya ihtiyaç duyan bireyler olduğu gerçeği gözardı edilecek ve söz konusu Yerel Mahkeme’nin kararında belirtildiği gibi tartışma “hayvan sevgisi olup olmadığı” boyutuna indirgenecektir.

Çevrenizde hayvan hakları ihlali, hayvanlara işkence ve tecavüz vakıaları yaşanması halinde suç duyurusunda bulunmanız yahut büromuzla irtibata geçerek hayvan hakları avukatı izmir ile çalışmanız tavsiye olunur. Hayvan Hakları Avukatı İzmir

 

Etiket; hayvan hakları ihbar hattı izmir, izmir hayvan hakları derneği, hayvan hakları şikayet, hayvan hakları avukatı izmir, izmir hayvan hakları avukatı, hayvan hakları avukatı

Deniz KEKİK

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Av. Deniz Kekikİzmir Avukatlık Bürosu
İzmir ceza avukatı, İzmir boşanma avukatı, İzmir işçi avukatı, İzmir iş davası avukatı, bayraklı avukatı, icra avukat, icra davası avukatı.
Yurtdışı Hukuk DanışmanınızYurtdışı Danışmanlık
https://www.avukatdeniz.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Sosyal Medyada Bizleri Takip EdinSosyal Medya Boşanmada Delil Olur Mu?
Sosyal Medya Boşanmada Delil Olur Mu, boşanma davasında facebook kayıtları istenebilir mi, internet yazışmaları delil, facebook boşanma yargıtay kararı.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://www.avukatdeniz.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Web Tasarım: Kent Ajans Mustafa MUTLU: izmir Seo

Copyright © | Web Tasarım: Kent Ajans Mustafa MUTLU: izmir Seo Uzmanı

Telefon
Konum