İnşaat Bitirme Süresi 36 aydan 48 aya çıkarılıyor

Ocak 7, 2019by Deniz KEKİK1

Halen 36 ay olan inşaat bitirme süresi, 48 aya çıkarılıyor. İNDER Başkanı Durbakayım, “Bu adım sektörü rahatlatır” dedi.

İnşaat sektörün de yaşanacak olası daralmadan tüketiciyi korumak için harekete geçen hükümet, belli bir kriterler çerçevesin de inşaat sektöründeki inşaat bitirme süresini 48 aya uzatmak için çalışmalar başlattı. Hem inşaatçıları rahatlatmayı hemde tüketiciyi korumayı amaçlayan çalışmanın ilk adımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber attı. Geçen yıl ağustos ayında inşaat sektörü temsilcilerinin bu yönde taleplerini alan bakanlık, gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu asıl muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’na sevk etti.

YÖNETMELİK MECLİS’TE

Ticaret Bakanlığı, talepleri ve piyasa koşullarını dikkate alarak hazırladığı kanun tasarısını Meclis’e sundu. Bu kanun tasarısına göre, inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında olan inşaatlar için bitirme süresi 30 ay , 10 ile15 bin metrekare arasındakiler için 36 ay, 15 ile 20 bin arası için 42 ay, 20 bin metrekarenin üzerindekiler de ise yapı ruhsatının alınmasından itibaren 48 ay olarak belirlendi. İnşaat bitirme sürelerinde gecikmeler yaşanabileceğini vurgulayan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu gecikmenin de sektöre telafisi imkânsız zararlar verebileceğinin altını çizdi. Durbakayım, bu yönde alınacak bir kararın sektörde rahatlama yaratağını söyledi.

Deniz KEKİK

One comment

  • Bilgehan

    Haziran 29, 2019 at 4:48 pm

    Son yıllarda inşaat sektöründe ki hareketlilik bir çok vatandaşımıza başını sokacak bir ev sahibi yapması dışında bir çok girişimcinin de inşaat firması kurarak müteahhitliğe soyunmasına sebep oldu. Bunda bir anormallik yok fakat bu kadar müteahhit olunca muhakkak içlerinde halkı kandıran ve bu işi ömrü boyunca yapmamış vatandaşı kandırarak zarar etmelerine sebep oluyorlar, hayal ettikleri kat karşılığı eve sahip olmaları kabusa dönüyor. Sözleşme her ne kadar arsa sahibi ile firma arasında olsa da Hükümet bu konuda değiştirilemez bazı maddelerin zorunlu olarak sözleşmede yer alması için adımlar atması gerekmektedir. Bu konunun örneği çevremde onlarcası mevcuttur.
    Yani kısacası bir başıboşluk almış başını gidiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Av. Deniz Kekikİzmir Avukatlık Bürosu
İzmir ceza avukatı, İzmir boşanma avukatı, İzmir işçi avukatı, İzmir iş davası avukatı, bayraklı avukatı, icra avukat, icra davası avukatı.
Yurtdışı Hukuk DanışmanınızYurtdışı Danışmanlık
https://www.avukatdeniz.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Sosyal Medyada Bizleri Takip EdinSosyal Medya Boşanmada Delil Olur Mu?
Sosyal Medya Boşanmada Delil Olur Mu, boşanma davasında facebook kayıtları istenebilir mi, internet yazışmaları delil, facebook boşanma yargıtay kararı.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://www.avukatdeniz.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Web Tasarım: Kent Ajans Mustafa MUTLU: izmir Seo

Copyright © | Web Tasarım: Kent Ajans Mustafa MUTLU: izmir Seo Uzmanı

Telefon
Konum