İnşaat Bitirme Süresi 36 aydan 48 aya çıkarılıyor

İnşaat Bitirme Süresi

Halen 36 ay olan inşaat bitirme süresi, 48 aya çıkarılıyor. İNDER Başkanı Durbakayım, “Bu adım sektörü rahatlatır” dedi.

İnşaat sektörün de yaşanacak olası daralmadan tüketiciyi korumak için harekete geçen hükümet, belli bir kriterler çerçevesin de inşaat sektöründeki inşaat bitirme süresini 48 aya uzatmak için çalışmalar başlattı. Hem inşaatçıları rahatlatmayı hemde tüketiciyi korumayı amaçlayan çalışmanın ilk adımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber attı. Geçen yıl ağustos ayında inşaat sektörü temsilcilerinin bu yönde taleplerini alan bakanlık, gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu asıl muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’na sevk etti.

İnşaat Bitirme Süresi 36 aydan 48 aya çıkarılıyor

YÖNETMELİK MECLİS’TE

Ticaret Bakanlığı, talepleri ve piyasa koşullarını dikkate alarak hazırladığı kanun tasarısını Meclis’e sundu. Bu kanun tasarısına göre, inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında olan inşaatlar için bitirme süresi 30 ay , 10 ile15 bin metrekare arasındakiler için 36 ay, 15 ile 20 bin arası için 42 ay, 20 bin metrekarenin üzerindekiler de ise yapı ruhsatının alınmasından itibaren 48 ay olarak belirlendi. İnşaat bitirme sürelerinde gecikmeler yaşanabileceğini vurgulayan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu gecikmenin de sektöre telafisi imkânsız zararlar verebileceğinin altını çizdi. Durbakayım, bu yönde alınacak bir kararın sektörde rahatlama yaratağını söyledi.

One thought on “İnşaat Bitirme Süresi 36 aydan 48 aya çıkarılıyor

  1. Bilgehan Reply

    Son yıllarda inşaat sektöründe ki hareketlilik bir çok vatandaşımıza başını sokacak bir ev sahibi yapması dışında bir çok girişimcinin de inşaat firması kurarak müteahhitliğe soyunmasına sebep oldu. Bunda bir anormallik yok fakat bu kadar müteahhit olunca muhakkak içlerinde halkı kandıran ve bu işi ömrü boyunca yapmamış vatandaşı kandırarak zarar etmelerine sebep oluyorlar, hayal ettikleri kat karşılığı eve sahip olmaları kabusa dönüyor. Sözleşme her ne kadar arsa sahibi ile firma arasında olsa da Hükümet bu konuda değiştirilemez bazı maddelerin zorunlu olarak sözleşmede yer alması için adımlar atması gerekmektedir. Bu konunun örneği çevremde onlarcası mevcuttur.
    Yani kısacası bir başıboşluk almış başını gidiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir